Jak interpretować wyniki badania FTST? Jak bezpiecznie suplementować testosteron?
Hormon pełni ważną funkcję w organizmie, a wszelkie odchylenia od normy mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu i samopoczuciu. W razie wątpliwości warto udać się na pobieranie krwi i sprawdzić poziom testosteronu. Obniżony poziom testosteronu może świadczyć o dysfunkcji jąder. Niewydolność bywa spowodowana chorobą genetyczną, zaburzeniem rozwoju, guzami i stanami zapalnymi, czy idiopatycznym zanikiem jąder. Do wtórnych przyczyn niskiego poziomu testosteronu zalicza się zaburzenia przysadki i podwzgórza –niewydolność spowodowana urazami lub guzami, izolowany hipogonadyzm hipogonadotropowy. Do spadku poziomu hormonu przyczynia się też niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, przyjmowanie niektórych leków.
- Z kolei zbyt wysokie stężenie testosteronu prowadzi do przerostu prostaty, agresywnych zachowań, czy łysienia.
- Szczególnie istotne jest utrzymanie stałej pory przy powtarzaniu analiz, ponieważ różnice w stężeniach wynikające z pory dnia sięgają ok. 50%.
- Szukasz cen innych produktów i usług związanych z badaniami labolatoryjnymi w Twoim mieście?
W przypadku dużych niedoborów testosteronu specjalista może zalecić podanie hormonu. Należy podkreślić, że obniżony poziom hormonu u mężczyzn jest czynnikiem ryzyka rozwoju m.in. Cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, osteoporozy, zespołu metabolicznego itp., dlatego często wymaga leczenia.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
W takich przypadkach jest ono bezpłatne, ale wymaga skierowania od lekarza specjalisty. Cena badania testosteronu może różnie kształtować się w różnych miastach. Takie różnice mogą pojawiać się także w jednym mieście, w zależności od rodzaju placówki medycznej. Warto sprawdzać ceny, aby wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą ofertę. Badanie testosteronu ma ogromne znaczenie w diagnostyce niepłodności i poszukiwaniu jej przyczyn.
Lekarz może zlecić odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponować odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny i nasilenia problemu. Ponadto, przyjmuje się, że dopiero poziom poniżej 8 nmol/l u mężczyzn wymaga substytucji testosteronu, czyli uzupełnienia na drodze przyjmowania preparatów farmakologicznych. Jest to ważna informacja dla lekarzy endokrynologów i innych specjalistów, którzy zajmują się diagnozą i leczeniem zaburzeń związanych z niedoborem testosteronu u mężczyzn. Interpretacja wyników badania należy do lekarza, który decyduje o sposobie ewentualnego leczenia niepłodności. „Mimo wielu wyzwań coraz więcej Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość.
Znaczenie mają również przewlekłe choroby współwystępujące. Pod kontrolą testosteronu u mężczyzn rozwijają się cechy płciowe, takie jak charakterystyczne owłosienie ciała, niższy tembr głosu czy też odpowiednie proporcje barków do bioder. W większości syntetyzowany przez męskie narządy płciowe – jądra, choć u kobiet jest także produkowany w niewielkich ilościach przez jajniki i korę nadnerczy. Za utrzymanie prawidłowych funkcji seksualnych oraz wpływa na poziom libido.
Testosteron – badanie laboratoryjne
Na początek może to być konsultacja telefoniczna, podczas której istnieje możliwość wystawienia L4 online i skierowania na badania. Badanie testosteronu wolnego jest też zalecane jako lepszy wykładnik testosteronu biodostępnego w przypadku nieprawidłowego stężenia SHBG. Nieprawidłowy poziom testosteronu może wskazywać na różne stany patologiczne. Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, który jest wytwarzany głównie w jądrach mężczyzn i w mniejszych ilościach w jajnikach kobiet. Istnieje możliwość przeprowadzenia badania testosteronu w ramach NFZ.
Wolny testosteron – badanie, normy, za wysoki, za niski
Niekontrolowane przyjmowanie hormonu może powodować pojawienie się nowotworów (np. raka stercza) oraz wpływać na zdrowie psychiczne. U obu płci istnieje silna zależność między testosteronem a płodnością. Nieprawidłowe wartości tego hormonu zmniejszają szanse na zapłodnienie. Na etapie starań o dziecko warto, by oboje partnerów przeprowadziło Boldenon szersze badania hormonalne. Interpretując wynik badania laboratoryjnego należy zawsze odnosić się do zakresu wartości referencyjnych podanych przez laboratorium dla danego oznaczenia. Jest to istotne, ponieważ w zależności od stosowanych odczynników i aparatury wartości te mogą nieznacznie różnić się pomiędzy sobą.
Badanie oceniane jest w odniesieniu do przyjętych norm i jest ważną wskazówką dla lekarza, w jakim kierunku powinno pójść leczenie. Zapisz się do naszego newslettera, a na Twoją skrzynkę będą trafiać informacje dotyczące usług i nowości w ofercie badań. Szukasz cen innych produktów i usług związanych z badaniami labolatoryjnymi w Twoim mieście?
Zbyt wysoki poziom testosteronu we krwi może prowadzić m.in. Do maskulinizacji sylwetki u kobiet, hirsutyzmu oraz zaburzeń płodności. U mężczyzn zjawisko to wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzeń nastroju. Wskazania do oznaczenia poziomu testosteronu możemy podzielić na dwie grupy, z jednej strony są to wskazania medyczne a z drugiej mówiąc niefachowym językiem upływ czasu. Regularne badanie poziomu testosteronu zaleca się u mężczyzn po 60 roku życia, w celu wykrycia jego ewentualnych niedoborów.